Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“ML 33”. Gyngestol med stel af patineret eg, prydet med udskæringer i form af bladranker, sæde betrukket med mønstret møbelstof. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. 1940'erne.
Tidlig udgave af Wegners første gyngestol fra 1940'erne med udskæringer, modellen blev i 1950–1960'erne udført uden udskæringer.
Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1942. Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 9, 1942, s. 140–42.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
4 bud
(Autobud) | ||