Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
To lysestager, en kande samt en lågskål af lertøj. Kande og lågskål modelleret i form af kvindehoveder. Dekoreret med polykrome glasurer på lysegrå bund. Sign. monogram, Danmark, samt hhv. L.78–75, L.78–74. K3–73, samt V.13–61. H. 16,5–19. (4)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Lysestager i forskellige størrelser. Lysestager med mindre slibemærker på underside. Kande med reparation på “næse”.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
10 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||