2418/955
Yngve Ekström (f. Hagafors 1913, d. 1988)
“Lamino”. Taburet af eg, sæde betrukket med sort skind. Udført hos Swedese. Udgået og mærket hos Illums Bolighus.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og enkelte afslag. Skind med krakeleringer, rifter og afslag.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt