2420/991
Kay Bojesen: Tre aber af patineret teak og limbatræ. H. ca. 19. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/994
Arne Bang: Skål og to vaser af stentøj, modelleret med blade og bær. Sign. monogram, 8 og 20. H. 5-12,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/996
Georg Jensen: Cirkulært fad af hammerslået sterlingsølv med perlebort. 1945-1951. Dessin 210 C. Diam. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/992
Arne Bang: To vaser af stentøj, modelleret med smal munding. Sign. monogram 4 og 40. H. 14,5 og 12. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/993
Peter J. Lassen: Tidlig reolvæg af Oregon pine, bestående af sokkel og fire bogkasser. H./B. 60. D. 30. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/990
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj, delvis dekoreret med olivinglasur. H. 13. Diam. 21,7.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/989
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/988
Orla Mølgaard: "Jadestolen". Et par øreklapstole med ben af bejdset bøg. Betrukket med brunt, farvet skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/978
Kay Bojesen: En samling legetøj af delvis bemalet træ i form af elefant, bjørn, kanin, bil og postmand. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/987
Arne Jacobsen: Bord med stel af stål. Top af sortlakeret træ med to klapper. H. 69. L. 60/140. W. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/986
Dansk møbeldesign: Lænestol af hvidlakeret træ. Sæde, sider og ryg betrukket med rød velour. 1960érne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/985
Italiensk design: Hvilestol af stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/984
Knud Kristensen: Landskab med figurer og udsigt til kirke. Sign. Knud Kistensen. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2420/976
Arne Bang: Lågkrukke af stentøj, lågknop modelleret i form af frugt og blade. Sign. Diam. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/982
Arne Jacobsen, m.fl.: "Cylinda Line", m.v. Udført hos Stelton. (37)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/980
Ubekendt design: Et par "funkis" havevaser af kunststen. Fremstillet ca. 1940. H. 37. Diam. 66. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/977
Eigil Jensen: Tre små skåle af sterlingsølv. Dekoreret med gul emalje. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/979
Tage Wernersen: Øreklapstol med ben af bejdset bøg. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/975
Inger Hanmann: To små skåle af sterlingsølv. Dekoreret med hhv. gul og blå emalje. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/973
Søren Kongstrand, Jørgen Mogensen: Ørnekande af lertøj. Usign. Samt vase af stentøj. Sign. H. 23,5 og 20. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2420/968
Allan Scharff, Jørgen Jensen: Skrin af sterlingsølv, samt fugleformet papirvægt med brevkniv af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2420/962
Dansk møbeldesign: Højdejustérbar taburet med stel af bøg, betrukket med lyst brunt skind. 1930-40'erne. H. 76-90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/972
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Ikke solgt
2420/971
Jan Wessel: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Wessel med datering. Olie på masonit. 20 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/967
Søren Behncke (Papfar): Papirrulle. Usign. Akryl på pap. Lysmål 131 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/970
Piet Hein: Sæt på 17 lysestager af børstet stål. H. 14-65. (17)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2420/969
Kähler: Fad af lertøj med indridset dekor i relief. Diam. 39,7.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/954
Nordisk Solar Compagni: Tidlig pendel med skærm af patineret messing. Fatningshus af bakelit.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2420/961
Henry Kjærnulf: Et sæt på fire stole af eg, betrukket med blå uld. Model 66. Nyrup Møbelfabrik. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/966
Vilhelm Lauritzen: "Radiohuspendel". Pendel af opalglas med wireophæng. Louis Poulsen. H. 38. Diam. 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/956
Skandinavisk design: Et par bordlamper af messing med justérbare skærme. 1950'erne. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/965
Per Lütken: Organisk formet vase af mundblæst glas i hvide, grå og brune nuancer. Unik. Holmegaard. H. 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/952
Bernt: Modulsofa med stel af stål, bestående af seks sofasektioner. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst uld. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2420/964
Bjørn Wiinblad: Fire fade af lertøj. Dekoreret med hhv. blå- og polykromt glaserede motiver på lysegrå bund. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/963
Peder Rasmussen: Skulpturel kande af stentøj. Dekoreret med polykromt glaserede motiver. H. 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/960
Knud Kyhn: Et sæt på fire figurer af stentøj i form af mammutter. Dekoreret med Sung glasur. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/949
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med stribet møbelstof. Model 66. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2420/944
Mogens Koch: Sæt på tre dybe bogreoler af massiv mahogni. H./B. 76. D. 36. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2420/955
Hans J. Wegner: “Hjertestolen”. Stol af eg, betrukket med sort skai. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2420/953
Torbjørn Olsen: Landskaber, Færøerne. Sign. Tre litografier i farver. Bladstørrelse 24 x 29,6. Uindrammede. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/951
Frits Henningsen: “Windsor”. Et par armstole af eg med vertikale sprosser i ryg og sider. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/950
Tove & Edvard Kindt-Larsen: Armstol med stel af teak. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/946
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv Oregon pine. H./B. 76. D. 27,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/945
Better Lübbert: Stor vase af stentøj dekoreret med blåglaserede mønstre på hvid base. Sign. monogram, 2010. H. 30. Diam. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2420/943
Ubekendt design: Et par sengeborde af eg. Top med sort glasplade. H. 59. B. 44,5. D. 34. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/942
Arne Jacobsen: Hvilestol med stel af helstøbt aluminium. Betrukket med blå uld.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/941
Alvar Aalto: “Screen 100”. Skærmvæg/rumdeler bestående af lameller af fyrretræ. Formgivet 1936. H. 150. L. 200.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2420/940
Hans J. Wegner: “GE 601”. Sæt på seks armstole af eg betrukket i sæde med lyserød Hallingdal uld. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/939
Poul Henningsen: Cirkulært væghængt spejl af hvidlakeret metal med indirekte belysning.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/930
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med blåstribet uld. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/937
Kay Bojesen: Pandabjørn af sort- og hvidmalet bøg. Stemplet Kay Bojesen Design. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/935
Carl-Harry Stålhane: Tre vaser af stentøj dekoreret med hhv. mørk blåsort glasur samt brunsorte glasurer. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/936
Lene Regius: Rund vase af lertøj med indridsninger i relief. Dekoreret med lys gul, grøn, grå og sort glasur med lys base. H. 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/934
Frits Henningsen: “Heritage Chair”. Lænestol med ben af eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med lysgult uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/933
Lise Malinovsky: "Dame", 2004. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky med datering. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/932
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Lænestol af forkromet stål med sort skind.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2420/931
Karel Appel: Komposition med figurer. Sign. Appel 71, 24/100. Litografi. Lysmål 69 x 104.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2420/929
Mogens Balle: Uden titel, 1974. Sign. M.B. samt på bagsiden med datering. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/928
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 45.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/926
Knud Kyhn: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af dromedar og abe. Dekoreret med Sung glasur. L. 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/925
Peter Voigt: Figurkomposition. Sign. Peter Voigt. Mixed media på papir. Bladstørrelse 41 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK