2420/​148

Koreansk bandaji kommode af elmetræ på lav stand, rigt prydet med beslag af gennembrudt messing, inskription på den indvendige side af låge, i siderne greb af jern. Ca. 1900. H. 108. B. 119. D. 52.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Enkelte mindre afslag. Lys skjold på pladen. Trykket beslag ved den øverste kant. Manglende pal ved lås. Det ene forben med løs samling.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
1097772 1.000 DKK