2420/382
Potte af patineret bronze opsat på fødder. Utydelig stemplet. 20. årh.s. begyndelse. H. 11. Diam. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/381
Barok bæger af sølv på tre fødder. 18. årh. H. 7.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2420/379
Valdemar Irminger: Fra en solbelyst skovvej. Sign. VI. Olie på lærred monteret på plade. 19 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2420/378
Georg Emil Libert: Norsk bjerglandskab med udsigt til træhytter. Signed G. E. Libert. Oile på plade. 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2420/377
Sarough tæppe, Persien. Yderst dekorativt gentagelsesmønster med forskudte felter i forskellige farver med blomster og træer. Ca. 1950-1960. 265 x 185.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/376
Antikt dobbelt niche Azerbijan løber, Causasus. Midterfelt med dragemotiver i forskellige farvekombinationer. Ca. 1900-1920. 390 x 112.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/375
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1960. 238 x 146.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2420/374
Shiraz/khasgai kelim, Sydlige Persien. Usædvanlig flot og dekorativ nomadekelim. Ca. 1940-1950. 252 x 139.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/355
En sølvbeslået ottomansk flintpistol med italiensk lås mærket P. SERMEN(GHI). (1)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/363
Antikt Tashkent Suzani silkebroderi på bomuldsbund, Central Asien, Uzbekistan. Klassisk design med store røde rundeller. 19. årh. 231 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/373
Isfahan tæppe, Persien. Nichedesign med blomsteropsats, træer og dyremotiver. Knyttet på silkekæde og med silkekonturer. 20. årh.s slutning. 235 x 148.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2420/372
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomstervase, træer og dyremotiver. Knyttet på silkekæde. Flot kvalitet. 20. årh.s slutning. 168 x 105.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/371
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomstervase, hængende olielampe og talrige dyremotiver på rød bund. Knyttet på silkekæde. Flot kvalitet. 108 x 171
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2420/370
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 167 x 106.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/369
Moldavisk kelim i klassisk karabagh design. Ca. 2000. 305 x 193.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2420/368
Shiraz nomadekelim, Sydlige Persien. Flot visuelt design. Enkelt design med diagonale rækker af ensfarvede felter. Ca. 1940. 132 x 236.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/367
Gl. Lilihan løber, Hamadan området, Persien. Åbent gentagelsesmønster med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Flot kvalitet. Ca. 1960. 572 x 101.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/366
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomsteropsats, hængende olielampe på blå bund. Knyttet på silkekæde og med silkekonturer. 20. årh.s slutning. 102 x 154.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/365
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign og slyngede grene. 20. årh.s slutning. 153 x 102.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/364
Fire persiske fladvævede tæpper. Tre Senneh kelim tæpper. Alle tre 20. årh.s slutning. 301 x 74. 108 x 79. 122 x 152. Samt Belouch Sofreh. Ca. 1930. 119 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/352
Signeret Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. Signeret: Kashan Ataghi. 20. årh.s midte. 209 x 135.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/362
Kinesisk rektangulær æske af rodtræ. 19.-20. årh. H. 6. L. 24. B. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/361
Dansk Louis XVI sukkerskrin af sølv. Jørgen Friis, Randers 1773–1790. H. 8,5. L. 13,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/360
Kelim tæppe dekoret med polykrom rhombeformet ornamentik på lys bund. 20. årh. 155 x 94.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/359
En regence stage af sølv. Jens Christensen, København 1731. Samt stage af sølv i identisk design. H. 17. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/358
To kinesiske bojaner af porcelæn, dekorerede med fugle og blomster. 20. årh. H. 30. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2420/357
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Tre opstillinger. Usigneret. Olie på malepap og olie på lærred. 12 x 18-20 x 24. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/344
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign på rosa bund. 20. årh.s slutning. 200 x 132.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/351
Kinesisk silketæppe, nichedesign med blomstervase, søjler og fuglemotiver. Flot tæt kvalitet. 21. årh. 92 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2420/350
Qum silketæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 110 x 152.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/349
Qum silketæppe, Persien. Hagemedaljondesign. 20. årh.s slutning. 155 x 109.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/348
Sino-tibetansk figur af delvis bemalet metal i form af Jambhala. Vægt ca. 1675 g. 20. årh. H. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/346
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Nichedesign med blomstervase, fugle og grene. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 226 x 147.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2420/347
Sølvmonteret fuldskæftet jagtriffel omkring 1835 i luksuskvalitet af Morgenroth i Gernrode. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2420/341
Yu Huiguang: Et sæt på fire kinesiske paneler af porcelæn, dekoreret med vinterlandskaber. 20. årh. 75 x 22. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
2420/345
Firløbet østrigsk perkussionspistol omkring 1840 af Johan Contriner. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/339
Qum tæppe. Persien. Medaljon på lys bund. 20. årh.s slutning. 204 x 137.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2420/343
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde. 20. årh.s anden halvdel. 155 x 108.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/342
Gustav Vermehren: Aftenstemning ved Vor Frue kirke i Kalundborg. Sign. GV. Olie på mahogni. 24 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2420/340
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde. God kvalitet. 20. årh.s anden halvdel. 158 x 102.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/338
Bidjar løber, Persien. Design med tre medaljoner. God kvalitet. 21. årh. 225 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/337
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk kantet medaljondesign. 21. årh. 241 x 200.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/336
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 21. årh. 211 x 134.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/335
Tre idonesiske kriss i deres skeder. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/332
Dobbeltløbet jernbeslået jagtgevær omkring 1850-60 af Le Page i Liege. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/331
Karadja tæppe, Nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. 20. årh.s begyndelse. 364 x 252.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2420/328
Signeret Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Konturer og mindre partier med silkeluv. 21. årh. 207 x 153.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/330
Heriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med stiliserede blade og grenværk. Ca. 1930-1940. 290 x 215.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/329
Et par signerede Tabriz tæpper, Persien. Konturer og mindre partier med silkeluv. Signeret: Tabriz tarh bename bafte Shabazi. 21. årh. 102 x 163.(2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/327
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign, knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 165 x 105.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/326
Baktiari tæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 313 x 211.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/325
Fransk præsentérbakke af forgyldt bronze, rigt støbt med figurmotiv og ornamentik. Cirka 1900. H. 5,5. B. 19,5. L. 34.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2420/324
Bidjar tæppe, Persien. Yderst dekorativt gentagelsesmønster på blå bund med blomsterhoveder. Flot kvalitet. Ca. 2000. 310 x 248(sjælden størrelse).
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/322
Kirman tæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s midte. 270 X 368.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/321
Viggo Pedersen: Gårdeksteriør med aftenlys. Sign. Viggo Pedersen. Olie på plade. 47 x 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/320
Dansk maler, 19. årh: Portræt af Elisabeth Schaumburg-Müller (f. 1878). Sign. og dateret. Olie på lærred. 37 × 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/318
August Tørsleff: Parti med to stenhuggere. Sign. Aug. Tørsleff 1907. Olie på lærred. 60 x 82.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/314
"Blåmalet". Opsats af porcelæn på tresidet fod i form af delfiner med sammensnoede haler. B&G. 1915-1947. H. 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/319
Kashmir silketæppe, Indien. Klassisk Tabriz design. 20. årh.s slutning. 366 x 265.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/317
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Parti fra Christianshavns kanal. Sign. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2420/315
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Portrætbuste af hardwood. Sign. A. Mkandawire, DSM, TZ. 20./21. årh. H. 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK