2420/53
Stort svensk vægur i kasse af forgyldt træ, bemalet skive af metal. Kassen ca. 1780. Værket 19. årh.s midte. H. 100. B. 50. D. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Senere, men menget flot forgyldning.
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt