2420/148
Koreansk bandaji kommode af elmetræ, prydet med beslag af gennembrudt messing. Ca. 1900. H. 108. B. 119. D. 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/146
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 135. B. 68.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/140
Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 18. årh.s slutning. H. 139.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/138
Fem stole af egetræ, elmetræ og bemalet træ. 18./19. årh. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/134
Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/137
Louis XVI console desserte af mahognyFrankrig, 18. årh.s slutning. H. 85. B. 84. D. 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/107
Havebænk med stel af sortmalet støbejern og lameller af grønmalet træ. 20. årh. L. 124.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2420/132
Langbord af massiv mørkpoleret elm, balusterformede gavle. 20. årh. H. 78. L. 232. B. 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/131
Lille Altona Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og nøddetræ. 18. årh.s slutning. H. 84. B. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/125
Dansk Christian VIII piedestalskab af mahogni. 19. årh.s midte. H. 146. B. 68. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/128
Dansk Barok kiste af egetræ, gennembrudte bånd, front med udvendig lås og sider med greb af jern. 18. årh. H. 70. B. 107. D. 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/122
Kinesisk lavt Kang bord af hongmu. Qing-dynastiet, 19. årh.s slutning. H. 27. L. 80. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/113
Stort dampskibskuffert, sort læder og messing beslag, indvendigt med bøjlestang og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 65. B. 110. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/104
Lille dansk barok kiste af egetræ med gennembrudte jernbånd. 18. årh.'s midte. H. 54. B. 70. D. 41.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2420/98
Louis XVI kommode af mahogni, front med tre skuffer. 18. årh. H. 68,5. B. 87. D. 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/92
Bombéformet kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Rokokoform. 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 73. D. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2420/89
Engelsk 'kneehole table' af mahogni, front med talrige skuffer og dør. Antagelig ombygget, 19. årh.s begyndelse. H. 80. B. 130. D. 62.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/80
Sæt på fem danske Louis XVI stole af mørkpoleret bøg, heraf en armstol. 18. årh.s slutning. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/77
Svane af bemalet kunststen. 20/21. årh. B. 40. L. 57. H. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/71
Dansk flisebord af bemalet træ, plade med fliser af fajance dekoreret i blåt. Rokoko form, 19. årh. H. 79. B. 91. D. 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/68
Fransk duchess med skammel af bemalet og guldstafferet træ. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/62
Georg III hjørneskab af bejdset egetræ med låger af glas. Cirka 1800. H. 211,5. B. 102. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/50
Engelsk bakkebord med bakke af metal, dekoreret med bemalet landskab. 19. årh. H. 60. B. 48. L. 68.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/41
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/38
Altona spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ, facet slebet spejlglas. 18. årh.s anden halvdel. H. 76. B. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/32
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/17
Dansk piedestal af bemalet jern med vase af jern. 19. årh.s midte. Piedestal H. 138. B. 50. D. 48. Vase H. 50. B. 45. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2420/20
Et par foldebare bakkeborde af delvist forgyldt og grønmalet metal. Cirka 1900. H. 57. L. 64 og 65. B. 49. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/26
Etagere af palisander med tre hylder, dekoreret med intarsia og gallerikanter. 19. årh. H. 103. B. 54,5. D. 36.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/11
Kinesisk gennembrudt skab af Hungmu og toppen indlagt med paneler af Yingmu, beslag og lås af messing. 20. årh.s begyndelse.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/2
Senrenaissance bord med stel af eg, plade af rødlig Ølandssten. 17./18. årh. H. 83. L. 94. B. 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK